Згідно підрахунків лідера РПЛ Олега Ляшка та його заступника з економічної політики Віктора Галасюка, за списання 4 млрд доларів зовнішнього боргу наша держава буде змушена виплатити десятки мільярдів доларів протягом наступних десятирічь.
Депутати нагадали, що на сьогодні державний борг перевищує 80% ВВП України, а його обслуговування є найбільшою статтею видатків країни та “коштує” 17% Держбюджету.
"Якщо перерахувати держборг на душу населення, сьогодні кожен українець вже заборгував майже 35 тис. грн. Щоб повернути ці кошти пенсіонеру, потрібно майже 2 роки, а робітнику – 8 місяців не їсти і не пити, а віддавати УСІ свої доходи на погашення боргу. Знаходячись у такій фінансовій кабалі, як людина, так і країна приречені на виживання без шансу на розвиток", - наголосив Олег Ляшко.
Політик нагадав, що він разом зі своїм заступником з економічної політики Віктором Галасюком ініціював питання реструктуризації державного боргу ще під час коаліційних перемовин, у листопаді 2014 році. Тоді радикалів звинуватили у популізмі, утім вони продовжували наполягати і аргументувати свою позицію, спираючись на досвід європейських країн. У лютому 2015 року Олег Ляшко разом з колегами зареєстрував парламентську постанову про доручення уряду щодо перемовин про реструктуризацію держборгу. Пізніше, коли перемовини вже були у розпалі і уряду не вистачало важелів впливу на кредиторів, Радикальна партія одностайно підтримала урядову ініціативу щодо надання Кабміну повноважень одностороннього списання боргів.
"Ми надали урядовцям весь необхідний інструментарій для ефективного проведення переговорів з кредиторами. А що отримали від кредиторів натомість? Сьогодні нам готові списати 4 млрд доларів боргу, а впродовж 20 років візьмуть із нас за це в рази більше", - обурювався Віктор Галасюк.
Політик пояснив, що справа у так званому інструменті відновлення вартості (VRI): якщо темпи росту вітчизняної економіки складають до 3% - додаткові виплати кредиторам не проводяться, при темпах від 3% до 4% вони здійснюються у розмірі 15% перевищення 3%, при темпах зростання економіки понад 4% - у розмірі 40% перевищення 4%. Цей інструмент вступить у силу в 2021 році та буде застосовуватися протягом 20 років. Наприклад, якщо ВВП зросте на 5%, то Україна зобов’язана додатково сплачувати 0,55% ВВП (1%*0,15+1%*0,4) на рік.
"За таких кабальних умов, якщо економіка України буде рости, наприклад, як економіка Хорватії зразка 1997-2004 років (у середньому на 4% в рік), ми додатково сплатимо кредиторам (за 20 років) близько 5 млрд доларів, якщо як економіка Польщі зразка 1992-2007 років чи Туреччини зразка 1990-2007 років (в середньому на 5% в рік) - 24 млрд доларів, а якщо як економіка Китаю зразка 1994-2014 років (в середньому на 10% в рік), то тут цифра взагалі колосальна – 180 млрд доларів!", - зазначив Галасюк.
За його словами, враховуючи низьку “стартову точку” України, зростання національної економіки на 7-8% на рік є абсолютно реалістичним та економічно обґрунтованим. А отже - нас готують до того, щоб ми за списання 4 млрд доларів розплатились десятками млрд доларів протягом наступних десятиріч.
"Такі умови – це кредитне ярмо для української нації, для наших дітей та онуків", - наголосив Олег Ляшко.
Прес-служба РПЛ