Вчора, 5 квітня, Верховна Рада проголосувала за нову редакцію про дипломатичну службу. Ініційований президентом Петром Порошенком законопроект підтримали 276 народних обранців.
Під час розгляду нормативно-правового акту у сесійній залі народний депутат Віктор Вовк заявив, що «підготовлений до другого читання проект закону «Про дипломатичну службу» має ті самі два фундаментальних недоліка, що й текст, внесений на перше читання, за який фракція Радикальної партії Олега Ляшка не голосувала».
Також, зазначив політик, документ «в абсолютно штучний і невиправданий спосіб значно удорожчує дипломатичну службу і вішає додаткові сотні мільйонів гривень витрат на шию наших громадян – платників податків».
Депутат наголосив, що законопроект не відповідає Віденській конвенції про дипломатичні зносини 1961 року, ратифікованій в Україні.
«Відповідно до статті 9 Конституції України ратифіковані міжнародні договори є частиною законодавства України. Це напряму стосується і сфери дипломатичної служби. Віденська конвенція про дипломатичні зносини визначає базові поняття та термінологію, які визначають що таке дипломатична служба, виходячи з міжнародного права. Зокрема, в першій статті конвенції чітко розділяються три принципово різні категорії персоналу дипломатичних установ, а саме – дипломатичний персонал, адміністративно-технічний та обслуговуючий. Цей же законопроект користується зовсім іншою термінологією ніж та, що передбачена Віденською конвенцією», – заявив він.
«В проекті в абсолютно штучний спосіб поєднані дві різні категорії працівників – дипломатичний персонал і адміністративно-технічний в єдине поняття «посадові особи дипломатичної служби». І далі на цьому штучному понятті, якого не існує в міжнародному праві, побудований весь закон. Вдумайтесь – на дипломатичну службу у нас приймаються не лише дипломатичні службовці, а й адміністративні і на них поширюються усі пільги, зокрема соціальні, які властиві і обґрунтовані для дипломатів. Вже перша стаття закону, визначаючи дипломатичну службу, говорить що це є професійна діяльність так званих «посадових осіб дипломатичної служби». Тим самим у нас адміністративно-технічний персонал, виявляється, разом з дипломатами здійснює реалізацію зовнішньої політики України, захист її національних інтересів в міжнародних відносинах, захист прав та інтересів громадян за кордоном тощо», – розповів депутат.
«Тож діяльність, специфічна для дипломатів, у нас поширюється на бухгалтерів, діловодів, помічників-референтів та інший адміністративно-технічний персонал, який працює в дипломатичних установах і в штучний спосіб об’єднаний з дипломатами під поняттям «посадові особи дипломатичної служби», – додав він.
За словами парламентаря, документ передбачає введення ще одного базового штучного поняття – це так звані «працівники дипломатичної служби», до яких, окрім дипломатів та адміністративно-технічного персоналу, додається третя категорія з Віденської конвенції, а саме – обслуговуючий персонал, наприклад водії та інші.
«Навколо цих «працівників дипломатичної служби» так само значною мірою вибудовується цей закон, включно із оплатою перевезення закордон членів родин, навчання дітей в закордонних дитячих садках і школах, оренди житла і комунальних послуг, медичного страхування, репатріації останків у разі смерті та оплатою за рахунок державного бюджету внесків в Пенсійний фонд непрацюючим членам родин цих «працівників дипломатичних установ. Наприклад, ми веземо з України в закордонну дипустанову бухгалтера, діловода чи водія, його непрацюючу дружину чи чоловіка та його дітей і оплачуємо це все за рахунок державного бюджету. Тим самим ми в абсолютно штучний і невиправданий спосіб значно удорожчуємо свою дипломатичну службу і вішаємо ці додаткові сотні мільйонів гривень на платників податків», – обурився він, наголосивши, що «так не працюють дипломатичні служби цивілізованих країн, зокрема іноземні посольства у Києві».
Вовк наголосив, що запропоновані ним поправки до законопроекту передбачають працевлаштування у посольствах українців, які проживають закордоном.
«Чому ми не хочемо прийняти на адміністративно-технічні та обслуговуючі посади своїх українських заробітчан, сотні тисяч яких з відповідними дипломами вже живуть по всьому світу? Замість того, щоб за рахунок держбюджету везти працівників, підкреслюю не дипломатів, з їх родинами з України, ми можемо працевлаштовувати в посольствах українців, які вже проживають закордоном», – зазначив він.
Завершуючи промову, представник РПЛ наголосив, що у разі схвалення законопроекту без приведення у відповідність до Віденської конвенції про дипломатичні відносини та недопущення ганебного марнотратства бюджетних коштів, «це дасть підстави для оскарження цього закону в Конституційному Суді як неконституційного».
Після того, як парламентська більшість підтримала законопроект Віктор Вовк написав у соціальній мережі: «Під красивим приводом реформи дипслужби протягнувся лобістський, клановий і цинічний по відношенню до наших громадян законопроект. В чистий четвер прийнятий нечистий закон «Про дипломатичну службу».
Прес-служба РПЛ