Народний депутат України від фракції Радикальної партії Олега Ляшка Юрій Чижмарь звернув увагу на одну небезпечну поправку до законопроекту «Про ринок природнього газу», який був відпрацьований з громадськістю і європейськими партнерами. Про це політик написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook.
«Диявол, як завжди, ховається у дрібницях. До законопроекту було внесено поправку 213, за якою оператори газорозподільних мереж зобов'язані переоформити право користування мережами на умовах оренди. Сьогодні облгази та міськгази вже 23 роки користуються ними на праві господарського відання», - зазначив Чижмарь.
За словами народного депутата, по формі ця правка має на меті узгодити законопроект з вимогами господарського права, а по суті випливає наступне:
- на відміну від права господарського відання право оренди передбачає не тільки витрати на утримання мережі, але сплату орендної плати. Орендна плата компенсується оператору за рахунок тарифу для споживачів, тобто населення. Таким чином, введення орендної плати підвищить і так не маленький тариф на 3-5%;
- зобов'язання переоформити відносини на умовах оренди створює передумови для корупційного перерозподілу ринку. Оскільки закон не містить гарантій привілейованого права на переукладання договорів діючими користувачами, то може так статися, що в один день замість десятків облгазів і міськгазів в країні виникне єдиний монопольний користувач.
«Я не захищаю чийсь бізнес (хоча треба зауважити, що в облгазах і міськгазах частина акцій належить не тільки олігархам, але і трудовому колективу цих підприємств), але переконаний, що штучні монополії довели країну до зубожіння», - наголосив радикал.
Юрій Чижмарь наполягає на відхиленні поправки 213 і пропонує комітету розробити законопроект про внесення змін, яким передбачити:
1) привілейоване право користувачів на оформлення договору оренди на протязі 2-ох років. Тривалий термін потрібен для здійснення трудоємних процедур оцінки газорозподільчої мережі, виділення землі під мережами, тощо;
2) передбачити в законодавстві на кризовий період (орієнтовно 5 років) нульову ставку оренди, щоб в умовах переходу на ринкові ціни не підвищувати тарифи на постачання споживачам тарифів на газ і теплопостачання.
Прес-служба РПЛ