Більше 8 років родина Козків із села Виноград на Черкащині не може отримати земельну ділянку. Оббиває пороги всіх місцевих владних інстанцій, та марно. Про це пожалілися Олегу Ляшку, який завітав до них в гості. Земля потрібна Марії Іванівні і Миколі Вікторовичу для розширення мініферми. Зараз вони тримають 6 корів, 4 бичків та 4 свиней. Молоко, масло та сир здають на молокозавод, бичків та свиней – на м’ясо. З того і живуть. Господиня пригостила гостя парним молоком та розповіла, чому їй не дають пай.
«У нас людей поділили на «білих» і «чорних». Що ж це за громада така – поробили касти із людей? То були члени колгоспів – давали їм паї. Зараз не дають, бо колгоспів немає. Потім давали землю соцсфері. Дітям, що ще у пузі сидять, і то землю подавали, а мені ні. Я ж їх прошу – дайте мені хоч захаращене, хоч деінде, мені все одно. Я б ту землю обробляла. А мені все відмовляють», - бідкалася Марія Іванівна.
«Є закон про землі запасу. Адміністрація могла щось дати. Є невитребувані паї – людина, наприклад, померла, і в неї немає спадкоємців. Все село стоїть непокошене, землі нерозорані, стоять бур’янами заростають, а людині, яка хоче працювати, ділянку не дають. У 66 років ходить по чужих городах, щоб заробити копійку і прожити. Чому не дають – бо чекають, поки хабар заплатять. Тому я і борюся, щоб земля належала селянам, а не іноземцям чи транснаціональним корпораціям», - наголосив Ляшко.
Боротьбу політика за українську землю підтримує і подружжя Козків. Кажуть, ніхто так не потурбується про село та його жителів, як ті, хто в ньому живе.
«Виходить, що ми дурні, що не можемо дати ради своїй землі? Прийдуть іноземця і будуть нам показувати, як обробляти. Та вони і так вже скрізь. Тут вже є і німці, і голанці, й інші. В’єтнамці приїжджали – навчали цибулю вирощувати під Черкасами. А ми що не знаємо, як її вирощувати? Але для них треба за 3 дні зібрати врожай, а перспектива яка буде в селі? Ніякої», - вважає жінка.
«Подивіться, що сьогодні роблять із землею в селі. Половина в бур’янах стоїть, а іншу половину в «чорну» обробляють хімікатами та пестицидами, воду отруюють, бджіл та худобу травлять, людей травлять. Діти з колодязя не можуть вже води нормально попити. І ніхто за це не відповідає. Натомість влада нам розповідає про продаж землі іноземцям. Їм не треба ні корова, ні лікарня, ні школа, ні ці люди, які все життя горбатяться у селі. Їм треба одне – швидко засіяти поля соєю, соняшникам і рапсом, хімікатами удобрили і ніхто не думає, що буде із землею і з тим селом. Тому ми пропонуємо, щоб такі фермери були господарями на землі. Вони живуть у цьому селі, платять тут податки, вони створюють робочі місця і людям дають роботу», - наголосив Ляшко.
А щоб село процвітало, треба підтримувати фермерів, вважає лідер РПЛ. Пропонує давати на кожну корову по 5 тисяч гривень у рік та здешевити кредити на придбання сільгосптехніки.
Прес-служба РПЛ