Фракція Радикальної партії виступає проти приватизації стратегічних підприємств за безцінь. Не створивши привабливого бізнес-клімату та не повернувши довіру інвесторів, годі й розраховувати на прихід реальних стратегічних інвесторів, а не наближених до влади “покупців”, та адекватні умови приватизації.
Зараз активи в Україні впали в ціні - і приватні, і державні. Тож треба займатися не приватизацією стратегічних, унікальних підприємств за безцінь, а розбудовою інвестклімату (податки, мита, енергетичні та вантажні тарифи, вартість кредитів, валютний курс, держзакупівлі...) в інтересах українських виробників. Це капіталізує і державні, і приватні підприємства та підвищить рівень в життя в країні.
Ще більше ніж плани приватизації ОПЗ мене обурюють наміри уряду приватизувати харківський Турбоатом. Це унікальне високотехнологічне прибуткове державне підприємтво, яке не має кредитів, збільшує виробництво, забезпечує роботою майже 4 тис. осіб і платить до бюджету понад 700 млн грн на рік у вигляді податків та дивідендів!
Те, що держава не може бути ефективним власником – міф. Справа не у формі власності, а у якості управління. Прикладів тому в світі безліч. Серед підприємств, в яких державі належить контрольний пакет чи навіть 100% капіталу, наприклад:
- Китайска національна нафтогазова корпорація - 3 місце у переліку найбільших компаній світу Fortune Global 500;
- Deutsche Bahn AG – одна з найбільших в світі транспортних компаній;
- Japan Post Bank – Японський Поштовий банк, який є найбільшим в світі (!) за розміром депозитів;
- Korea Electric Power Corporation – найбільша електроенергетична компанія в Південній Кореї;
- Proximus Group - найбільша телекомунікаційна компанія в Бельгії;
- Польська LOTOS GROUP SA – лідер на польскому ринку мастильних матеріалів;
- Чешська GEZ – компанія з виробництва, розподілу, торгівлі та збуту електричної та теплової енергії, що здійснює операції в Центральній та Південно-Східній Європи і Туреччини;
- Telenor – найбільша норвезька телекомунікаційна компанія, один з провідних міжнародних інвесторів в секторі мобільного зв'язку ...
Більш того, згідно досліджень PwC, частка державних підприємств у світовому ТОП-500 компаній Fortune Global 500 зросла з 9% у 2005 році до 23% у 2014 році.
Державна власність нічим не гірше приватної, якщо нею розпоряджатись з розумом та в інтересах свого народу.
Віктор Галасюк,
Народний депутат України,
Заступник лідера фракції Радикальної партії Олега Ляшка з економічних питань