Як координатор коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді «Європейська Україна», взяв участь в історичному засіданні Міжпарламентської ради Україна-НАТО. Це засідання має стати важливою подією нової ери співпраці України та НАТО.
Що вирізняє це засідання? Передусім той факт, що Український народ, його представницький орган – нова Верховна Рада – та Президент України, вже визначилися щодо стратегічного курсу на набуття членства в НАТО.
Опитування громадської думки свідчать, що вже протягом року переважна більшість громадян України підтримує вступ України до НАТО. За останніми даними, кількість прихильників вступу до НАТО переважає супротивників у 1,5-2 рази.
Текст Коаліційної угоди проєвропейської коаліції у парламенті України, підписаний у листопаді 2014 року, зафіксував положення про, цитую, «скасування позаблокового статусу України, відновлення політичного курсу на інтеграцію до Євроатлантичного безпекового простору та набуття членства в Організації Півнично-Атлантичного договору». Радикальна партія, яку я очолюю, була ініціатором і головним промоутером внесення цього пункту до Коаліційноїугоди. Тож ми високо цінуємо згоду наших партнерів по демократичній коаліції підтримати таке політичне рішення попри увесь тиск та спроби деяких зовнішніх сил не допустити такої принципової домовленості в рамках коаліції.
23 грудня 2014 року конституційна більшість Верховної Ради 303-ма голосами «за» ухвалила відповідний закон, який реалізував зазначене положення Коаліційної угоди і який через 6 днів підписав Президент України.
На виконання цих змін у законодавстві, Президент Порошенко 26 травня затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони "Про стратегію національної безпеки". В новій стратегії формування умов для вступу України в НАТО визначено однією з головних її цілей, а також одним з головних напрямків державної політики у сфері безпеки.
Очевидно, остаточно питання членства України в НАТО буде вирішувати Український народ на референдумі.
Водночас, приєднання країни до НАТО – це питання двостороннє.
Тож хочу висловити наше глибоке занепокоєння щодо тривожних сигналів про неготовність сьогодні частини країн-членів НАТО підтримати майбутнє членство України в Альянсі. А також наше обурення щодо заперечень з боку окремих західних політиків, зокрема глави МЗС Німеччини Штайнмаєра, проти такого членства у зв’язку з ворожою позицією Росії та її збройною агресією проти України.
Вважаю, що справою честі для демократичного світу є неухильне дотримання свого слова та взятих на себе зобов’язань. Усі країни-члени НАТО на Бухарестському саміті 2008 року заявили про відкритість дверей до Альянсу для України та взяли на себе зобов’язання прийняти нашу країну в НАТО, коли вона буде до цього готова.
Радикальна партія переконана, що будь-які домовленості з Путіним за формулою «мир в обмін на відмову України від членства в НАТО» є зрадою європейських демократичних цінностей та базових норм міжнародного права. Україна як незалежна держава має суверенне право обирати, в які економічні, політичні та воєнні союзи входити. І жодна інша країна не може накласти вето на це право.
Росія виступає проти членства України в НАТО не через загрозу власній безпеці. А тому, що тоді стане неможливою реалізація агресивних намірів Росії щодо знищення незалежної Української держави та відновлення її велико-державного статусу. Таємні чи відкриті домовленості з Кремлем про відмову України від членства в НАТО стануть проявом сумнозвісної політики умиротворення агресора. Вони все одно призведуть в подальшому не до миру, а до продовження агресії Росії проти України та розпалювання війни в Європі.
Ми розраховуємо, що лідери демократичного світу не піддадуться на шантажі погрози з боку новітнього варварства у Москві та виконають свої зобов’язання перед нашою країною. А значить, Україна неодмінно вже в недалекому майбутньому стане частиною євроатлантичної цивілізації, зокрема членом її колективної системи безпеки – НАТО.
Адже на терезах – доля як України, так і цілої Європи і світу.
Сподіваюся, що спільна Заява за результатами засідання Ради належним чином відобразить зазначені позиції.
Олег Ляшко,
Народний депутат України,
Лідер Радикальної партії