Законопроект №2216а про технологічні парки, розроблений Міносвіти ще під керівництвом Serhiy Kvit, поданий Комітет Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва на 2-ге читання ще у травні 2016 року. Нарешті час його розгляду настав.
По суті технопарк - це організаційна платформа для співпраці освіти, науки та бізнесу, орієнтована на дослідження та подальшій випуск інноваційної продукції. За світовою практикою технопарки отримують певний режим сприяння від держави. В Україні зареєстровано 16 технопарків. За даними профільного департаменту Міносвіти на їх базі реалізовано 120 інноваційних проектів, створено 3,5 тис. робочих місць, вироблено інноваційної продукції на 13 млрд грн та перераховано до бюджету 1,3 млрд грн. Проте спеціальний режим інноваційної діяльності технопарків діє лише 15 років та вже фактично добігає свого кінця.
Створення ж нових технопарків практично унеможливлено, оскільки згідно діючого законодавства технопарки є одним з видів спеціальних економічних зон (СЕЗ), їх створення може проводитись виключно рішеннями Верховної Ради, процедура надзвичайно складна, довга і бюрократизована. Законопроектом №2216а ми знімаємо надмірні бюрократичні бар'єри, прискорюємо процедури створення технопарків та робимо їх більш швидкими і прозорими, а також посилюємо контроль і відповідальність за реалізацію проектів та використання коштів в технологічних парках.
Жодних додаткових преференцій для технопарків в порівнянні з існуючими умовами законопроект не передбачає. Це предмет окремого регулювання. Сьогодні для технопарків існують норми щодо безмитного ввезення обладнання та пільгового кредитування, але через брак бюджетних коштів остання норма наразі не працює. Проте на майбутнє набір стимулів для технопарків може бути розширений. Законопроект №2216 робить перший крок - спрощення та впорядкування "правил гри" в цій сфері.
Віктор Галасюк,
Народний депутат України,
Фракція Радикальної партії Олега Ляшка