Взяв участь в Форумі РПР, присвяченому річниці Коаліційної Угоди. Як представник опозиційної Радикальної партії наголосив на здобутках та провалах цього року.
Очевидний "плюс" - наявність Коаліційної Угоди як результата спільного творення, спроби інтегрального бачення парламентаріїв. Я був одним з її авторів. Тоді "старі" політики казали: "Навіщо Ви так ретельно її виписуєте, це ж "папірець", який не буде виконуватись". А ми, депутати від Радикальної партії та інші, які прийшли до парламенту вперше, вірили в її необхідність і дієвість. На жаль, маю констатувати - "старі політики" багато в чому виявились праві.
Але я не жалкую про докладені зусилля, мрії та плани. І дуже радію, коли економічні закони об'єднують весь парламент як це не раз траплялось навіть цього тижня, коли Верховна Рада підтримала ініціативи опозиційної Радикальної Партії - реформу реєстраційної системи, індустріальні парки, експортно-кредитне агентство та інші.
Очевидний "плюс" - це 50-60 депутатів в парламенті, які мають державницьку, надособистісну мотивацію і є достатньо патріотичними та вільними в своїх поглядах та діях. Вони керуються фаховими критеріями та цінностями, а не політичною кон’юнктурою чи корпоративними інтересами. І це не мало, просто вони ще тільки вчаться координувати свої зусилля.
_________________________________________
Найбільший "мінус" - Коаліційна угода виконана менш ніж на 20 відсотків. Ні урядова ні президентська фракції, які є найбільшими в парламенті, не реалізують, як мусили б, положення Коаліційної угоди. За рік досягли на порядок менше, ніж могли та мали зробити. Ані громадяни, ані підприємці не відчули позитиву реформ - люди не стали жити краще, умови ведення бізнесу не поліпшились. Тому це не реформи – справжні реформи поліпшують життя людей та дають нову перспективу, а цього, на жаль, не відбулось.
Ми у Радикальній партії абсолютно впевнені, що Україні потрібні не косметичні, поверхневі, еволюційні реформи, а системна, глибинна та динамічна трансформація практично в усіх сферах життя.
Прикро, але замість сміливої і швидкої модернізації країни, якої прагне суспільство, ми спостерігаємо консервацію існуючої системи та лише імітацію змін. Бачимо точкові косметичні реформи, а не всеохоплюючу радикальну трансформацію. Влада не виконує запит суспільства на модернізацію країни.
Чому маємо рік втрачених можливостей? Тому що владі не вистачило політичної волі, здорового глузду, державницької мотивації, відчуття гостроти реальної ситуації. І через це не вдалося синхронізувати зусилля різних гілок влади: КМУ, АП, ВРУ заради реальної модернізації країни. Замість спільного поступу Кабмін та Адміністрація Президента займались взаємним поборюванням і діяли в різних напрямках, виходячи з власних політичних та корпоративних, а не державницьких інтересів. Так і не був побудований нормальний європейський тріалог Влада-Суспільство-Бізнес, без якого реформи безплідні.
Що робити? Визнавати та виправляти помилки, консолідувати усі здорові сили в парламенті, проводити радикальні, а не косметичні реформи та міняти курс країни!
Віктор Галасюк,
Заступник лідера Радикальної партії з економічної політики,
Голова Комітету ВР з питань промислової політики та підприємництва,
член Національної Ради реформ, к.е.н.