Одна з тем для обговорення в парламенті та соцмережах зараз – подання декларацій. Стартував період декларування. А ще – стався прокол із так званими електронними деклараціями. В пітьмі нічного обговорення бюджету дехто пропхав норму про відтермінування подання таких декларацій. Мало хто розуміє, але всі засуджують. Що є насправді?
Згідно із діючим на сьогодні законодавством держслужбовці та інші відповідальні особи заповнюють старі декларації та здають за місцем роботи. Найбільш цікаві посадовці давно вже оприлюднюють свої декларації на сайтах відповідних органів влади, всі бажаючі можуть там з ними ознайомитися. Останньою опиралася Верховна Рада, по частині депутатів дані були закриті. Проте спікер В.Гройсман ще минулого року дав команду оприлюднити всі декларації депутатів, трагедії з цього не вийшло. Так само існують громадські ініціативи, які копіюють декларації та формують з них доступні баз и даних.
У 2016 році після рішення Нацагентства по запобіганню корупції запрацює новий механізм декларування доходів та видатків, і відповідне подання декларацій планується за підсумками 2016 року. Перелік віддомостей по новій формі є досить серйозним, до прикладу, декларуються всі подарунки дорожчі за 5 мінімальних зарплат, всі наявні готівкові кошти, членство в усіх громадських організаціях, покупки дорожчі за 20 мінімалок (це стосується майна та цінних паперів в першу чергу). За недостовірні дані у декларації – кримінальна відповідальність. Жесть. Але посадовці вже три тижні фіксують всі ці трансакції, на всяк випадок готуючись до майбутнього декларування. Хоча логічно, що нові дані будуть звітуватися за фактом витрат, зроблених після офіційного старту нового порядку декларування.
За попереднім планом, Нацагенство з питань запобігання корупції мало запрацювати в 2015 році, і зараз воно вже мало приймати електронні декларації онлайн відповідно до розробленої Нацагентством нової форми. Проте, інтриги навколо НАЗК тривають, і воно при оптимістичному сценарії буде сформоване (принаймні керівна п'ятірка) не раніше квітня, потім – набір персоналу, затвердження штатного розпису, кошторис, новосілля, тендери на софт. У результаті на кінець літа з'явиться база даних для електронних декларацій. Як свідчить на сьогодні чинне законодавство (з урахуванням поправки до Закону про Бюджет на 2016 рік), цю базу почнуть заповнювати з 1 січня 2017 року. Проте, це суперечить одному із експертних звітів з виконання плану щодо лібералізації візового режиму – там запуск системи Україною обіцяний ЄС в першому кварталі 2016 року.
Тоді з'являється законопроект 3755, який має виправити помилку. Законопроект із однієї фрази: система електронного декларування запускається не з 1 січня, а по команді НАЗК. Що це змінить? Фактично нічого. В серпні чи навіть у червні 2016 НАЗК може оголосити про готовність софта, проте заставити посадовців заповнювати другу декларацію не зможе. Тобто 3755 – це типу відмазка для плану по лібералізації візового режиму.
Паралельно з'являється законопроект 3787, який має врегулювати зрив термінів створення НАЗК і дозволити Нацагенству чимось займатися вже у 2016 році, а не лише розробляти інструкції та методички. Проте, законопроект готувався швидко та теоретиками, тому містить ряд спірних норм. Так, пропонується заставити в другому півріччі 2016 року примусити посадовців заповнити другу декларацію за 2015 рік, причому заднім числом зміниться форма – це буде розширена декларація за новою формою. Розширений перелік відомостей і так складний, а згадати про всі отримані подарунки чи видатки через півтора роки багатьом буде важко. В результаті, підвішеними опиняться тисячі ключових посадових осіб держави, їх можна буде при бажанні притягнути до кримінальної (!) відповідальності за приховування відомостей. Чудовий важіль впливу на тих кого треба. Ми звичайно сподіваємося що до НАЗК оберуть ангелів, які не застосовуватимуть вибірковий підхід. А якщо ні?
Вихід як завжди посередині: внести в базу даних відомості із декларацій, поданих за старою формою, і почати перевірку хоча би цих відомостей.
Ну й не забуваємо, що реальна проблема не в деклараціях. Реальні статки записані не на корупціонерів, а на пов'язаних осіб, і вся ця нова система робить лише перший маленький крок до перевірки способу життя. Ця перевірка буде проводитися НАЗК вибірково за методиками, яких поки що немає, і санкцій за порушення цих вимог поки насправді не передбачено.
Я сам є співавтором 3787, починаємо розгляд у профільному комітеті, і запрошую практиків до обговорення і пошуку оптимального рішення.
Прес-служба РПЛ
|