Верховна Рада України у другому читанні та в цілому ухвалила законопроект про внесення змін до Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» щодо посилення захисту прав позичальників (№1610) авторства групи народних депутатів на чолі з головою фінансового комітету парламенту Сергієм Рибалкою.
Виступаючи у Верховній Раді, Сергій Рибалка заявив, що закон про мораторій, прийнятий ще в червні цього року, не виконувався. За його словами, відбувалися масові порушення прав людей на житло. «Неодноразово через виконавче розпорядження нотаріуса людей позбавляли єдиного житла», - заявив член фракції Радикальної партії Сергій Рибалка. Тому, за його словами, запропоновані зміни до закону про тимчасовий мораторій передбачають уточнення щодо участі нотаріуса у цьому процесі.
Голова комітету з питань фінансів і банківської діяльності підкреслив, що мораторій тимчасовий - він повинен діяти до реструктуризації валютних кредитів. Сергій Рибалка повідомив, що в робочій групі при комітеті представники позичальників, банків, НБУ і Мінфіну вже наблизилися до певного компромісу. «Я дуже сподіваюся, що цей болючий вузол буде розв'язаний - люди отримують ясність і можливість поступово погасити борги, а банки - повернути частину коштів», - сказав він.
Однак, за його словами, до прийняття закону про реструктуризацію валютних кредитів важливо зберегти єдине житло для людей. «Вони повинні спокійно зустріти Новий рік», - сказав Сергій Рибалка. Він підкреслив, що співавторами законопроекту стали представники кількох фракцій.
Сергій Рибалка нагадав, що через значну девальвацію гривні законом про мораторій 3 червня було заборонено примусово стягувати житлове майно, яке вважається предметом застави, іпотеки або є забезпеченням споживчих кредитів. Мораторій діє до моменту реструктуризації валютних позик. Він застосовується за умови, що це майно відповідає визначеним у Законі критеріям: якщо людина там проживає, або якщо це незавершене будівництво і у людини немає іншого житла; і якщо площа не перевищує ста сорока квадратних метрів для квартири і двохсот п'ятдесяти квадратних метрів для житлового будинку.
Прес-служба РПЛ