«У МАФах без великих перешкод можуть купити алкоголь неповнолітні. Також тут нерідко продається фальсифікат. Адже відсутній належний контроль за діяльністю кіосків. Тому виступаємо за повну заборону продажу алкогольних напоїв у МАФах, а також – за обмеження продажу алкоголю в супермаркетах у нічний час після 22.00 до 10.00 год», – наголосив Олександр Вовченко.
Як підкреслив Олександр Вовченко, рішення Київради від 17 березня 2016 року про начебто заборону продажу алкоголю в МАФах некоректне та двозначне. «В одному пункті рішення йдеться про повну заборону, в іншому – про заборону продажу алкоголю на розлив, окрім пива».
Він навів цифри, що яскраво демонструють критичну ситуацію в Україні із вживанням алкоголю серед населення.
Так, за інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні на рік на душу населення припадає 15 літрів чистого алкоголю, тоді як у країнах Європи цей показник становить 12 літрів.
При цьому, вживання алкоголю в Україні є одним із найвищих у світі. Більше п’ють, ніж в Україні, лише в Росії, Молдові, Шотландії та Угорщині.
Як підкреслив Олександр Вовченко, близько мільйона українців залежні від алкоголю. У групі ризику молодь віком від 18 до 29 років.
Наслідками цієї ситуації є епідемія хронічних захворювань та висока смертність серед українців.
Олександр Вовченко зазначив, що внаслідок заборони продажу алкоголю в МАФах добросовісні підприємці не простраждають.
«Аргумент про те, що від цього рішення постраждають тисячі підприємців – це ширма для бізнесменів-олігархів, тобто реальних власників мереж МАФів, яких у Києві з десяток. Серед них є і депутати Київради, і депутати Верховної Ради», - сказав він.
За його словами, така заборона буде сприяти зменшенню тіньового корупційного бізнесу.
Як відомо, щорічний оборот МАФів у Києві становить близько 10 млрд грн, а чистий прибуток – близько 2 млрд грн, тобто 10 частина бюджету Києва.
Щодо заборони продажу алкогольних напоїв у нічний час, то на сьогодні в Києві така заборона не діє. Питання про заборону у столиці продажу алкоголю у нічний час неодноразово порушувалося на постійних комісіях Київради, однак далі комісії воно не просувалось. Хоча практика багатьох європейських міст, а також великих міст України говорить про те, що там де діє ця заборона і кримінальна ситуація краща і люди здоровіші.
Наприклад, у Львові міськвиконком ще шість років тому обмежив продаж алкоголю в місті в нічний час – з 22.00 вечора до 10.00 ранку. Таке ж рішення діє і в Івано-Франківські та у Луцьку. У більшості країн Європи заборона на продаж алкоголю у нічний час діє поряд із забороною продажу алкоголю у загальнодоступних місцях (супермаркети тощо), окрім як у спеціалізованих магазинах або відділах.
Відповідаючи на запитання, якими іншими способами можна боротися із алгоколізмом як соціальною хворобою у столиці, Олександр Вовченко перерахував такі заходи: повна заборона реклами алкогольних напоїв, посилення відповідальності за продаж алкоголю неповнолітнім, суттєве підвищення штрафів за розпиття алкоголю в громадських місцях, підвищення цін на алкоголь.
Олександр Вовченко підкреслив, що столичній владі потрібно пропагувати здоровий спосіб життя, зокрема, облаштовувати спортивні майданчики та безкоштовні центри для дітей та молоді.
Прес-служба РПЛ