Депутати Радикальної партії не підтримуватимуть кандидатуру Якова Смолія на посаду Голови Нацбанку. Такої думки дійшли радикали після співбесіди із ним на засіданні фракції. Протягом години депутати від РПЛ ставили запитання нинішньому першому заступнику Голови НБУ про його плани щодо стабілізації курсу гривні, зниження облікової ставки, підзвітності структури і стимулювання розвитку вітчизняної економіки.
«Чи зможе простий українець при Смолію взяти кредит під 5%, щоб розвивати свій бізнес і не їхати працювати за кордон? Це важливе питання для всіх людей. Ви розказуєте: для того, щоб здешевити кредити, треба прийняти 4 закони. Візьміть і зробіть це. Давайте ми вам допоможемо. Якщо треба, ми трибуну заблокуємо. Але бізнесу треба дешеві кредити. Ви поповнюєте золото-валютні запаси за рахунок кредитів – набираєте нові, щоб віддати старі, а бізнес через вашу грошово-кредитну політику загниває», - звернувся до Якова Смолія Олег Ляшко.
Віктор Галасюк, як Голова Комітету з питань промислової політики та підприємництва, цікавився у кандидата на посаду Голови НБУ, чи продовжуватиме він політику своєї попередниці Валерії Гонтаревої.
«Мене цікавить, яка ваша оцінка політики НБУ, яку проводила Гонтарева щодо зачистки банків та афери із депозитними сертифікатами? Якої ви думки щодо ініційованих нами змін до Конституції про зміну цілей діяльності Нацбанку? А саме, не боротьба з інфляцією, а фінансова стабілізація, сприяння достроковому економічному розвитку, надання довгострокових кредитів та подолання безробіття? Як формується облікова ставка і коли ви її знизите? Дайте відповідь на ці запитання», - звернувся до Смолія Галасюк.
Під час запитання до Якова Смолія народний депутат Юрій Чижмарь зазначив, що Нацбанк має бути самостійною структурою поза політикою та бізнесом.
«Невже ви не знали в 2014 році, що проблеми з «Приватбанком» були? Якщо, як банкір, ви цього не бачили, то це питання вже до вашої професійності. Але під вашим керівництвом пройшло рефінансування «Приватбанку», а через 3 дні зросла інфляція. Тоді Коломойський був ще партнером діючої влади. Тобто, в Нацбанку немає самостійної позиції. Це факт. А чи буде під вашим керівництвом пріоритетом розвиток економіки? Чи ви надалі будете отримувати доручення з Банкової та МВФ?», - поцікався Чижмарь.
Народний депутат Сергій Рибалка запитав про стратегію розвитку банківської системи.
«За дорученням Олега Ляшка на базі нашого комітету з питань фінансів ми розробили стратегію розвитку банківського сектору на найближчі 5 років. Зокрема, є законопроект, де ми пропонуємо посилити відповідальність Нацбанку. Щоб керівництво і його заступники розуміли, за що їх преміювати, а за що звільнити. Сьогодні в законодавстві цього не прописано і ми маємо ситуацію, коли Гонтарева написала заяву на звільнення, а Президент її 7 місяців не розглядає. Ви підтримуєте наші ініціативи щодо запровадження парламентського контролю над НБУ?», - звернувся до Смолія Рибалка.
На жодне із запитань депутати Радикальної партії не почули відповіді, які б їх задовольнили. Обурилися вони і тим, що кандидат на посаду НБУ навіть не читав їх стратегію розвитку банківської системи.
«Наша команда ставила Якову Смолію компетентні та професійні запитання, на які, на жаль, він не зміг відповісти. Така вся політика влади! Яків Смолій заслуговує на повагу, що не побоявся прийти та поспілкуватися з нами. Але він не поцілив у наше серце. Він не переконав нас, що його політика правильна, бо проводитиме політику нинішньої влади. Його у колгосп бухгалтером не можна поставити з такою політикою. Мені здається, що йому краще зайнятися приватним бізнесом, бо у нього це краще виходить, ніж відстоювання національних інтересів», - зробив висновок Ляшко.
Прес-служба РПЛ